Výroba mezistěn
Tímto článkem chci široké veřejnosti ukázat, že domácí výroba mezistěn není žádný problém. Doufám, že se mi podaří ukázat celý proces výroby názorně a srozumitelně. A možná, že někteří z včelařů se k nám domácím výrobcům kvalitních mezistěn přidají.
Dne 1.12.2011 jsme zakoupili válcový lis značky Lankoff D 5.43 na válcování včelých mezistěn. Lis nám dodal Michal Říha - www.vceliprodukty.cz v precizně zabaleném přepravním obalu a českým návodem k použití. Všem doporučuji tohoto prodejce!
Po vyndání z přepravního obalu ...
Příprava Vosku :
1. Sterilizace vosku - nařízená prevence proti MVP
Vytavený včelí vosk připravíme pro sterilizaci teplem. Sterilizace vosku teplem se provádí ohřevem v odpovídající otevřené nádobě (nerezový, hliníkový, smaltovaný hrnec) na teplotu 117°C po dobu jedné hodiny. Tento postup je uveden v Metodickém návodu SVS ČR č.2/1999, čl.3 bod i). Vosk pozvolna rozpouštíme bez vody. Jakmile se odpaří zbytky vody z předchozího zpracování (pomocí parního vařáku), vosk přestává pěnit. V nádobě rychle stoupá jeho teplota! Proto je nutné celý proces bedlivě hlídat s připraveným teploměrem, aby nedošlo k přepálení vosku. Po uplynutí potřebného času do vosku přidáme potřebné množství vody. Vodu přidáváme pro odlepení vosku ode dna nádoby, čímž klesnou zbytky "kalů" z vosku. Takto máme připravený teplem sterilizovaný tekutý vosk. Vosk s vodou necháme pomalu schladnout na teplotu 70-75 °C a naléváme do připravených teflonových forem.
Mnozí namítají, že včelí vosk se musí sterilizovat pouze v tzv. AUTOKLÁVECH. Po položení otázky co to ten autokláv vlastně je, mi nedokáží odpovědět proč se používá pouze ve velkovýrobnách mezistěn.
Video ukázka sterilizace vosku |
Válcovaná nebo litá mezistěna ?Na videu je ukázán rozdíl mezi válcovanou a litou mezistěnou. |
|
2. Odlévání vosku
Voskové desky jsem začal odlévat do nerezových vaniček vyrobených na zakázku. Hlavní a dosti zásadní nevýhodou je nutnost vymazávat po každém odlití vaničku znovu separátorem, který zajistí nepřilnavost vosku ke stěně vaničky. Při prezentaci válcování mezistěn p. Stanislava Lankoffa a p. Michala Říhy ve včelařské škole v Nasavrkách, mě zarazilo do čeho odlévají vosk. Vosk odlévali do "speciálních včelařských" forem. Ptal jsem se proč nepoužívají separátor? Odpověď byla prostá! Protože vymazávání zdržuje produktivitu práce a proč vymazávat teflonový - nepřilnavý povrch!
Kontaktoval jsem tedy prodejce lisů p. Říhu, který prodává přímo tyto formy a dle mých požadavků mi zaslal tyto formy. V jeho nabídce je možno zakoupit formu dle vaší rámkové míry. Tyto formy má již odzkoušené a nemůže se stát, že se v nich odlitek přilepí. Zakoupil jsem pečící plech v domácích potřebách (chtěl jsem ušetřit) a nastal velký problém. Pozor ! Byl problém, že voskový odlitek šel dvakrát vyndat a po třetí zůstal přilepen v plechu! Nejspíše je odlišná kvalita v teflonových vrstvách. S těmito "značkovými" formami jsem odlil již cca 135 Kg voskových desek bez nejmenšího problému.
Tloušťka voskových desek
Tloušťku voskových odlitků volíme do 8 mm pro přímé lisování na gravírovaných válcích nebo do 18 mm pro předlisování na hladkých válcích. Pro zvýšení produkce doporučuji zakoupit i hladké válce. Takto odlité voskové desky vložíme do 40°C teplé vody a necháme 2 -3 hodiny prohřát. Ohřáté voskové desky jsou již připravené pro samotné válcování. Důležitý poznatek z praxe : Voskový odlitek, který budeme válcovat přímo na gravírovaných válcích musí být rovnoměrně odlitý. Pokud je nerovnoměrně odlit, dochází k zatáčení voskové desky v lise. Jestliže vlastníte hladké válce, problém se vás netýká, hladké válce si s tím hravě poradí.
3. Válcování odlitků
Vyválcovaný voskový pás |
Reliéf buněk |
Detail na buňky mezistěny. Zde je vidět, že jsou válce správně seřízené. |
4. Vyřezávání mezistěn
- 44433x přečteno